NaNoWriMo: Tipy pro týden čtvrtý aneb Cílové rovince na dohled!

A je to tady. Poslední týden celosvětové výzvy NaNoWriMo, neboli měsíce, kdy celý národ píše knihu. Váš cíl je už na dohled! Pokud udržíte tak vysoké nasazení jako v posledních třech týdnech, na konci měsíce budete mít rukopis o rozsahu 50 tisíc slov.
Zbývá vám ještě 168 hodin. Teď už to rozhodně nevzdávejte. I když jste trochu pokulhávali a nyní zaostáváte, stále se vyplatí pokračovat.
Abych vám poslední týden usnadnila, přináším vám vybrané tipy od Chrise Batyho, zakladatele NaNoWriMo, z knihy „No Plot, No Problem!“ pro čtvrtý a zároveň poslední týden:

 • Nyní je načase podívat se do vašeho souboru s nápady, které se do příběhu původně nehodily. Založili jste si ho, doufám! 😊 Téměř jistě tam objevíte něco, co tam najednou pasuje, a možná vás to i inspiruje k něčemu novému, co vás dosud ještě nenapadlo!
 • Zamyslete se nad tím, jak můžete své hrdiny dostat mimo jejich komfortní zónu. Odeberte jim něco, na čem jim velmi záleží. To by bylo, aby to příběh neposunulo vpřed!
 • Dodejte do příběhu počasí. Zjistíte, že to může příhodně dokreslit atmosféru. Fouká právě příjemný vánek? Přináší vítr nějaké vůně? Lije tak, že váš hrdina nedoběhne domů, schová se pod cizí střechou – a náhodně narazí na zajímavou osobu, která se tam před deštěm ukryla také? I v počasí jsou netušené možnosti!
 • Abyste v sobě posílili pocit, že píšete knihu, dodejte svému rukopisu knižní podobu. Zapněte číslování stránek. Rozdělte a očíslujte kapitoly. Na závěr každé kapitoly vložte „konec stránky“. Změňte rozložení dokumentu na „na šířku“ (landscape), a pak každou stránku rozdělte na dva široké sloupce, mezi nimiž bude asi pět centimetrů. A hned váš rukopis vypadá více jako kniha – neříkejte, že vás to nemotivuje pokračovat! (Musím říct, že tuto Chrisovu radu také uplatňuju, ale až po dokončení první verze. Vytisknu si to v ní a dělám tak korekturu. Takže je to na vás, kde se k tomuto kroku uchýlíte. 🙂 )
 • Začněte dělat malé pauzy každých patnáct minut. Vstaňte od počítače, protáhněte se a třeba si i trochu zacvičte. Po takovém zápřahu vás jistě všechno bolí – záda, krk, zápěstí… Nezapomínejte na fyzickou aktivitu, která bude povzbuzovat aktivitu duševní.
 • Napište konec svého příběhu, i když tam ještě nejste. Dostane tak ucelený rámec a vnitřek se vám najednou bude snadněji dopisovat.
 • Motivujte se „cukrem a bičem“. Například: Tento týden žádná televize, pokud nenapíšete předepsaný počet slov! 😊Teď už jen vytrvat a budete moci hrdě prohlásit, že jste skutečně zvládli dopsat knihu!
Komentáře
 1. Nikolaoss napsal:

  K bodu dva: Odebrala jsem hrdinům něco, na čem jim velmi záleží – třetího hrdinu. Bohužel se však ukázalo, že na něm velmi záleželo i mě (což jsem nečekala). Už jsem ho obrečela, zapila a stejně kapitolu, kde ho pohřbívají nenávidím.
  Už mám trochu pochopení pro autory, kteří v knize zamordují hlavní postavu – je to děs. A taky chápu, proč se některým do toho nechce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.