NaNoWriMo: Tipy pro týden druhý

První týden NaNoWriMo utekl jako voda a jsou zde tipy pro týden druhý, které účastníkům této celosvětové výzvy přináší ve své knize No plot, no problem! autor celého projektu Chris Baty. Tipy pro první týden NaNoWriMo a článek o tom, co tato zkratka vlastně znamená, najdete zde .

Takže. Máte napsané postavy a jejich svět. Vše je připravené k tomu, aby se skutečný příběh začal odvíjet. Jenže se vám do toho začal plést život. Adrenalin z prvního týdne již určitě opadl a dostavila se únava. Psaní vás možná začalo otravovat, obtěžovat, překážet vám v běžném živote. Možná jste to celé začali považovat za hloupý nápad, který není pro vás. Ale je to opravdu tak?

Nenechte se ale odradit od svého cíle! Tady jsou vybrané tipy Chrise Batyho z knihy No plot, no problem! pro druhý týden NaNoWriMo, které vám pomohou pokračovat k úspěšnému výsledku.

 • Nesnažte se to psát správně. Snažte se to prostě dostat na papír.
 • Pokud váháte, jak příběh dál rozvíjet, zde je několik nápadů na možnou zápletku: Někdo se musí zamilovat. Nebo dostat ztrátu paměti (autonehoda, silný úder do hlavy). Nebo vyrazit na dlouhou cestu. Nechte své hrdiny podlehnout svým touhám či nejnižším pudům. Každopádně musíte v příběhu představit nějakou velkou změnu.
 • Může se stát, že vás baví víc psát jednu z vedlejších postav než hlavního hrdinu. To vůbec nevadí, v této fázi můžete klidně udělat vedlejší postavu tou hlavní a naopak.
 • Můžete se také v průběhu psaní rozhodnout, že u nějaké postavy změníte zaměstnání. Rozhodně se nevracejte a nepřepisujte! Udělejte si tam poznámku velkými písmeny, například FRANTA NEBUDE HAJNÝ, ALE HOSPODSKÝ! A pokračujte v psaní příběhu tak, jako by od začátku Franta pracoval jako hospodský. Budete mít dost času udělat úpravy v příběhu poté, co skončí listopad.
 • Každému se někdy stane – a v této fázi to hrozí nejvíce – že mu začne jeho příběh připadat jako ztracený případ. Rozhodně tomuto pocitu nepodlehněte! Raději se zamyslete nad tím, co vás přimělo začít zpracovávat právě toto téma. Vraťte se v myšlenkách na začátek (nikoli na začátek rukopisu!) a připomeňte si, které místo vás nejvíce bavilo promýšlet. A odtamtud svůj příběh pokračujte dál.
 • V druhém týdnu NaNoWriMo na vás také určitě přijde pocit, že už nemůžete dál. Jistě že můžete, ale tohle je právě vhodný čas udělat si jeden den bez psaní. Přestože se doporučuje i v druhém týdnu psát každodenně, můžete si dovolit na jeden den vypnout. Nezapomeňte to však dohonit v následujících dnech.
 • Pokud potřebujete nahnat počet slov, může ve vašem příběhu nějaká postava koktat. Také může být někdo nahluchlý a musí se mu vše opakovat.
 • Používejte sny na dokreslení příběhu.
 • Vaši hrdinové mohou mít oblíbené filmy či knihy a citovat z nich hlášky.

A znovu připomínka, ať nikomu neprozrazujete, o čem je váš příběh. Ne v průběhu listopadu, dokud nebude váš rukopis hotový!

Na konci druhého týdne by měl váš rukopis čítat 25 tisíc slov. To už za něco stojí, no ne?

Tipy pro třetí týden NaNoWriMo zde najdete již 14. listopadu.

Komentáře
 1. Nikolaoss napsal:

  První bod už jsem pochopila sama o sobě 😀 dříve to bývalo jednodušší. Když jsem nepsala denně, mohla jsem si vše více rozmyslet.Zatím ale drásám poctivě a něco jako že by mě to už nebavilo, to nikdy 🙂 myslím ale, že to už nebaví mého přítele 😀

 2. aa napsal:

  Dobrý deň, máte adresu na email ?

  • Na emaily bohužel nemám při současném pracovním nasazení čas, ale jakékoli dotazy je možné klást ve facebookové skupině Odstartujte svoji knihu, kde odpovím nejen já, ale i řada dalších zkušených lidí!

 3. Anonym napsal:

  Stejný problém, už jsem manžela vyhnala s kamarády do hospody 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.