Dnes bych ráda napsala o jednom ze svých oblíbených autorů fantasy – Terrym Pratchettovi. Přestože jsem jeho jméno již dávno znala, žánr fantasy mě příliš neoslovoval. Jsem velký příznivec sci-fi, i když taky ne všeho – baví mě příběhy, které mají původ na planetě Zemi či v naší Sluneční soustavě a působí tak „skutečně“, třebaže se odehrávají v budoucnosti či ve vesmíru. Fantasy odehrávající se ve zcela vymyšlených světech mě většinou nechávala chladnou. Výjimkou byl Harry Potter, právě proto, že se odehrává ve skutečném a nikoli vymyšleném světě.
K přečtení Terryho Pratchetta jsem se tedy dlouho neměla. Zpočátku jsem nicméně odmítala přečíst i Harryho Pottera – i když z jiného důvodu, než je jeho žánr. Vadilo mi, jak ho čtou úplně všichni, přišlo mi to komerční a zmanipulované a nechtěla jsem být toho součástí. Když jsem se konečně překonala, objevila jsem úžasný svět Bradavického hradu a dala jsem si předsevzetí, že žádnou knihu nebudu odmítat, dokud ji nepřečtu.
A tak jsem se pustila i do Pratchetta, abych neudělala stejnou chybu podruhé. A rozhodně jsem nelitovala. U většiny jeho knih se lámu smíchy.
Pratchett je podle mě ve fantasy tím, čím je Douglas Adams (autor Stopařova průvodce galaxií) ve sci-fi. Podobný humor, podobný styl, podobně „divně“ a zároveň legračně se chovající věci (mou nejoblíbenější „postavou“ z Pratchettových knih je Zavazadlo – viz vysvětlení v rámečku), sebeironie postav – Pratchettův Mrakoplaš je povahou podobný depresivnímu Adamsovu Mervinovi aj., jakoby to psal jeden autor. Také jsem musela čtenářsky dozrát, abych začala chápat vtipné narážky na teorii relativity, teorie vzniku vesmíru aj. Miluju taky Pratchettovy metafory. Píše úžasně bohatým jazykem.
Jako první jsem se pustila do Barvy kouzel, úvodního dílu série Zeměplochy, a rozhodně mě nezklamala. K Pratchettismu jsem však definitivně konvertovala po přečtení Magického prazdroje a poté Čaroprávnosti. Obě tyto knihy mají u mě jasných pět hvězdiček a obě jsem zhltla jako malinu. Vlastně číst je bylo jako jíst tvarohový koláč s malinami. Rozpouštěly se na jazyku a bylo jich přesně tak akorát, aby člověk utišil potřebu sladkého a zároveň se cítil příjemně sytý.
Obě tyto knihy podle mě také inspirovaly i JK Rowlingovou při psaní Harryho – je tam bazilišek, moudrý kouzelný klobouk, čtení myšlenek alias occlumency či nitrobrana, schodiště i místnosti v kouzelnické univerzitě měnící svou polohu, Velká síň, kde se podává jídlo, knihy v knihovně univerzity tak nebezpečné, že jsou připoutané řetězy, učedníci, co nejsou schopni kontrolovat magii a přitom mají divoké sny, zelený paprsek světla jako negativní kouzlení, Bestiář alias kouzelná zvířata a kde je najít, předobraz Lockharta… Rowlingová to nicméně použila v úplně jiné směsi tak, že to rozhodně nepůsobí plagiát, jen inspirace. Tak jako není Paoliniho Eragon plagiátem Pána prstenů. Ale zpátky k Pratchettovi.
Mezi mé oblíbené díly Zeměplochy patří i Zloděj času, kde se mi jen moc nelíbil konec, přišel mi zdlouhavý a nepřehledný, ale jinak to bylo velmi čtivé, i díl Stráže! Stráže!, kde jsem místy doslova brečela smíchy. Četla jsem spoustu dalších dílů (Lehké fantastično, Mort, Pohyblivé obrázky, Těžké melodično, Soudné sestry, Pyramidy, Faust – Eric, Čarodějky na cestách, Pravda). Některé jsou horší, některé jsou lepší, ale společný mají humor i bohatý jazyk a nápaditost příběhů.
A ještě malá „ochutnávka“ – výpisky z dílu Čaroprávnost, které se mi nejvíce líbily:
Snad jsem vás na jeho čtení dokázala nalákat 🙂