Desatero míst, kam můžete chodit tvořit

Jak jsem psala v předešlém příspěvku o prokrastinaci, kdekoli jinde než doma se lépe soustředím na tvorbu. V kavárně, i v trochu rušnější (vadí mi jen hlasitá hudba, ne okolní šum či hovor, ten umím vypnout) upadám do jakéhosi transu a jen se soustředím na práci. Od chvíle, co jsem to o sobě zjistila, chodím psát kamkoli, kde se dá posadit s laptopem. Zde je desatero míst, kam můžete chodit tvořit i vy a vyhnout se tak pokušení prokrastinace.

#1: Knihovna

Výhoda: Knihovna je na prvním místě především pro její klid. Prakticky každá knihovna má i oddělenou studovnu, kde nezřídka bývá wi-fi připojení zdarma, a kromě toho tam nikdo neruší dotazy (byť tichými) na hledané knihy.

Nevýhoda: Často bývá kratší pracovní doba, než byste skutečně potřebovali. Knihovna vedle mého domu zavírá v 19:00, přičemž já z práce přicházím kolem půl šesté. V neděli pak má úplně zavřeno. Chodím do ní ráda, kdykoli to jde, ale kvůli limitované otevírací době musím hledat i jiné možnosti.

#2: Kavárna

Výhoda: Můžete si objednat vodu, případně i nějaké jídlo. Jsou místa, kde je zároveň určitý inspirační šum a cvrkot – chodí kolem vás zajímaví lidé a nezřídka mohou vzbudit inspiraci.

Nevýhoda: Někdy hlasitost hovoru přesáhne únosnou mez. Často bývá i dost hlučná hudba, kterou nevnímáte při rozhovoru s kamarádem, ale až příliš ji slyšíte, když chcete tvořit. Někdy vám také obsluha dá najevo (v menších podnicích), že zabíráte místo, přičemž pijete jenom vodu (pokud tedy nemáte tendenci se při tvorbě rozšoupnout).

#3: Obchodní centra

Tím konkrétně myslím kavárny v obchodních centrech. Lavičky málokdy bývají v odděleném koutku a je tam příliš mnoho kolemjdoucích. Ale kavárny bývají příjemné.

Výhoda: Parkování – dostupnost, a stejně jako v kavárně dostupnost občerstvení.

Nevýhoda: Spíše častěji než ne bývají dost hučné.

#4: MacDonald

Možná to zní divně, ale ráda chodím psát do MacDonaldů. Většinou je tam několik oddělenějších stolků, kde často vídám i jiné lidi „zaparkované“ s laptopy.

Výhoda: Často klid, v obchodních centrech i parkování.

Nevýhoda: Pro slabší povahy je tu přílišné pokušení v podobě cheeseburgerů, hranolek a podobně nezdravých pokrmů 🙂

 #5: Knihkupectví

Konkrétně kavárny v knihkupectvích. Ne všechny je mají, ale spousta ano.

Výhoda: Klid a kreativní prostředí, dostupnost občerstvení.

Nevýhoda: Pokud jsou mimo obchodní centra, někdy bez parkování, a rovněž omezená pracovní doba.

#6: Obchody s nábytkem (konkrétně IKEA)

Nevím jak vy, ale já miluju obchody s nábytkem. V IKEA se sice zejména o víkendu sejdou takové davy, že není problém uvěřit, že na světě je již sedm miliard lidí – naopak to vypadá, že všichni zrovna přišli sem. Přesto jsou tu však klidné koutky. Tím myslím vzorové pokoje, které Ikea vytavuje. Ráda se do některého z nich uchýlím, kde je psací stůl, otevřu laptop a pracuju. Chodí kolem mě lidé, ale většinou mě považují za součást inventáře. Někteří se dokonce přese mě naklánějí a otvírají šuplíky či dvířka na skříňkách nad stolem, ale to jsou spíše výjimky.

Výhoda: Klid (když odhlédnu od kolemjdoucích).

Nevýhoda: Chcete-li občerstvení, musíte do IKEA kavárny, a ta je příliš rušná (a většinou tam sedí většina z těch sedmi miliard přítomných).

 #7: Galerie

Výhoda: Podobně jako kavárny v knihkupectví – klid, inspirativní umělecké prostředí.

Nevýhoda: Omezená zavírací doba, někdy bez parkování.

#8: Muzea

Stejné jako kavárny v galeriích:

Výhoda: Klid, inspirativní prostředí.

Nevýhoda: Omezená zavírací doba, někdy bez parkování.

 #9: Letiště a nádraží

Na letišti a na nádraží můžete potkat velmi zajímavé lidi. Stačí je chvíli pozorovat, a máte námět na příběh. A v obou případech jsou zde kavárny. Pouze na letišti je zde konzumace velmi drahá.

Výhoda: Inspirativní prostředí, hemžení, stále na co koukat.

Nevýhoda: Zejména v případě letiště nesnadná dostupnost (daleko) a nákladnost občerstvení.

 #10: U vody

Většina mých knih i překladů vznikla z velké části na jedné velké pražské plovárně, kde trávím většinu svého léta. V současné době se snažím vymyslet, jak toto místo nahradit i v době, kdy už není hezky na plavání venku.

Výhoda: Máte-li potřebu si na chvíli zaprokrastinovat, stačí odložit psací potřeby a jít si zaplavat. Kromě toho při práci krásně chytáte bronz.

Nevýhoda: Závisíte na počasí, musíte psát rukou místo na laptopu.

 

A kam chodíte pracovat vy? Ráda si vyslechnu vaše tipy a zkušenosti!