Máte za sebou tu radostnou událost – napsali jste knihu a zajistili jste její vydání. Teď je ideální příležitost ji pokřtít! Jak takový křest knihy probíhá, co od něj čekat a co nepodcenit při jeho přípravě vám prozradí tento článek.
K čemu křest knihy slouží, kromě toho, že je to úžasný zážitek? Hlavním smyslem křtu knihy je samozřejmě její propagace. Od napsání k vydání knížky je dlouhá cesta, po jejím vydání však práce ještě zdaleka nekončí. Je to podobné, jako když přijde na svět dítě – také se o ně musíte starat, aby se postavilo na vlastní nohy a „chytlo“ se ve světě. 🙂
Co potřebujete do začátku
Pro křest knihy potřebujete především tři základní položky: Knihu, kmotry a místo, kde se křest může uskutečnit. Nemusíte si zařizovat všechno sami, v mém případě odvedlo skvělou práci nakladatelství Brána, které mou knihu vydalo, i Palác knihy Luxor, kde se křest konal. Je však dobré mít nějaké to know-how i sám a ujistit se, že je vše připravené tak, aby vás něco nezaskočilo.
Vhodným místem může být prakticky cokoli – křest se může odehrávat v knihovně, v kavárně, v knihkupectví, dokonce i na lodi či kdekoli jinde, kam můžete umístit několik řad židlí, stůl pro „vystupující“ a kde bude zajištěno, že se všichni uslyšíte (ideálně tedy s možností zapojení mikrofonu a reproduktorů).
Je dobré mít někoho, kdo bude křest uvádět – moderovat, kdo vás představí a bude klást otázky. V mém případě to byla představitelka knihkupectví Neoluxor, kde se křest konal, ale často to bývá i zástupce nakladatelství, které vaši knihu vydalo. Pokud jste si knihu vydali sami, můžete křest samozřejmě uvádět i sami.
Pak je třeba vyrobit pozvánku. V ideálním případě se toho chopí nakladatelství, ale jste-li graficky zdatní, můžete si ji udělat sami. Pozvánku je pak třeba poslat nejen vašim blízkým, ale – a to je to hlavní, co nejvíce sdílet. Takže sociální média – Facebook, Twitter atd. Požádejte vaše známé, ať to sdílejí, ať se to dostane k co nejvíce lidem.
Zároveň je dobré na váš křest pozvat média. Pozvánku ideálně rozesílá opět nakladatelství, ať už svým kontaktům přímo, anebo přes servis České tiskové kanceláře, a doprovodí ji příslušnou tiskovou zprávou obsahující informace o vaší knize a akci. Já jsem si pro svůj křest napsala tiskovou zprávu sama, protože jsem bývalá novinářka, ale obvykle to opět píše nakladatelství.
A v neposlední řadě je dobré tam zajistit i fotografa – může to být váš kamarád s mobilem, anebo profesionální fotograf. Přijdou-li média, nejspíš tam nějaký ten fotograf bude, ale je dobré mít z akce i vlastní fotografie.
Jak vybrat kmotry
„Proč jste si vybrala pro svou knihu právě tyto kmotry?“ zeptala se mne v úvodní části křtu paní Zuzana z Paláce knihy Luxoru, která můj křest uváděla. Mými kmotry byli režisér Jiří Strach a bývalý eurokomisař Štefan Füle.
Důvod, proč jsem si je vybrala, byl ryze osobní – chtěla jsem, aby reprezentovali obě moje poloviny. Jsem zároveň spisovatelka a zároveň pracuju v diplomacii. Jiří Strach tedy reprezentoval mou zábavní, kreativní stránku a Štefan Füle mou pracovní, politickou stránku. Obě tyto části jsou sloučené v mém nejnovějším románu Pouštní včela, který oba křtili.
Obecně platí, že kmotrem knihy by měla být nějaká známá osobnost, která bude zajímavá pro média a přitáhne jejich pozornost. Vaším cílem přece je, aby se o knížce psalo! To ale neznamená, že ji nemůže křtít třeba i váš kamarád. Je to jen a jen na vás.
Jak to probíhá
Scénáře se samozřejmě mohou různit, ale může to probíhat například takto: Ten, kdo křest uvádí, nejprve představí vás i vaše kmotry. Pak předá slovo vám a požádá vás, abyste stručně představili svou knihu.
Jak nám řekla paní Zuzana z Luxoru, je potřeba mluvit krátce a výstižně, abyste přítomné zaujali, ale neotrávili délkou svého proslovu. Mohou se také zeptat, proč jste si vybrali právě tohoto kmotra / kmotry. Je proto dobré si večer předtím promyslet, co budete chtít říct.
Nemusíte si to psát – sama patřím k těm, kteří se nedovedou připravovat na podobné události předem, a tak jsem „odsouzená“ hovořit spatra. Když stojím tváří v tvář novinářům či publiku, myšlenky a slova mi naskakují samy. To však neznamená, že o tom, co chci říct, ani trochu předem nepřemýšlím.
Poté, co zodpovíte ještě několik otázek k tvorbě a knížce, dostanou slovo kmotři. Těm také moderátorka následně položí pár dotazů a zeptá se, budete-li chtít přečíst ukázku z vašeho románu. Ukázku může číst buď autor, anebo některý z kmotrů.
Přečíst ukázku můžete a nemusíte – je to zcela na vás. Rozhodně by neměla být dlouhá, abyste neztratili pozornost publika.
Pak je dobré dát prostor na dotazy z publika.
A pak už nadejde čas k vlastnímu pokřtění knížky. Nejčastěji se používá šampaňské. A jelikož polévat knihu je barbarské, pan režisér Strach ji pouze symbolicky potlapkal prstem namočeným do sklenky s šumivým nápojem. 🙂
Když je kniha pokřtěná, následuje autogramiáda: Před vaším stolkem se utvoří fronta a lidé budou chtít podpis od vás i od vašich kmotrů. Někteří do zakoupené knihy, někteří pouze na papírek či do bločku.
Co je třeba zvlášť ohlídat
Ještě jednou tedy zdůrazňuji – i když budete mít pro svůj křest podporu nakladatelství i knihkupectví, NEČEKEJTE, že za vás udělají všechno oni. Je to váš křest a vám záleží na tom, ať je co nejlepší.
V mém případě nakladatelství Brána i Palác knihy Luxor odvedly skvělou práci a patří jim můj obrovský dík. Do budoucna navíc vím, i co příště udělat ještě dokonaleji.
A co vy, jaké máte zkušenosti a dojmy ze křtu své knihy? 🙂