Jak probíhá křest knihy a co si na něj připravit (aktualizovaná verze)

Křest knihy je vrcholným okamžikem v životě každého spisovatele. Slíbila jsem vám napsat, jak křest knihy probíhá, a jak se na něj můžete připravit. Mám za sebou už několik křtů, z toho křest mého nejnovějšího románu Hodina psodava byl fakt jízda (a můj obrovský dík za to patří nakladatelství Fortuna Libri!). Vše jsem vám shrnula do tohoto článku:

Mít či nemít křest
Není povinný, a ne každý je dělá, ale je to způsob, jak propagovat svou knihu a navázat se svými fanoušky osobnější kontakt. Musíte mít ale jasno v tom, že je to opravdu hodně práce. Pokud se s nakladatelstvím na křtu domluvíte, je potřeba jim nabídnout pomocnou ruku – počítat s tím, že nejste jejich jediná kniha (zdaleka ne!) a co nejvíce toho zkusit zařídit sami.

Jak vybrat místo
Samozřejmě se na tom musíte dohodnout spolu s nakladatelstvím. Možná dělají křty na nějakém konkrétním místě. Pokud ne, je to na vaší dohodě. Může to být knihkupectví (já sama jsem měla křty v Luxoru), knihovna, oblíbená kavárna, ale i jakékoli jiné místo, které máte rádi, a kam se vejdou hosté.

Jak vybrat datum
Křest by se měl konat v dostatečném odstupu po vydání knihy, aby se stihla distribuce i do vzdálenějších koutů republiky. Počítejte s tím, že distribuce může trvat i měsíc až šest týdnů, než půjde vaše kniha koupit opravdu všude. Knihkupectví knihy naskladní, ale ne hned je vyloží. 

V Praze byla Hodina psodava k dostání hned týden po vydání, ale v Brně, Ostravě a v Plzni až po pár týdnech a v menších městech dokonce až po měsíci. Je důležité dělat křest ve chvíli, kdy je kniha dostupná – jinak nevyužijete momentum propagace. Lidé pro knihu vyrazí poté, co budete propagovat křest, neseženou ji, koupí si jinou (nebo vaše předchozí) a pak na to zapomenou.

Jak má vypadat pozvánka
Je na dohodě s nakladatelstvím, zda pozvánku udělají oni (nějakou standardizovanou) nebo vy. Já jsem nabídla, že ji udělám sama – dělala jsem ji v Canvě. Můžete se podívat 👇

Pozvánka


Na pozvánce nezapomeňte uvést, jaké nakladatelství vaši knihu vydalo, a pak samozřejmě kdy a kde se bude konat, kdo je kmotr a – pokud se rozhodnete mít někoho známého jako moderátora, pak i jeho jméno. Mějte tam fotku sebe a kmotra/kmotry a mockup své knihy.
Sami si můžete udělat i plakát 👇

Pozvánka


Jak křest probíhá
Záleží na tom, pokud máte moderátora nebo si vše moderujete sami. Moderovat může zástupce nakladatelství, speciálně k tomu vybraný člověk nebo autor sám. 
Pokud máte moderátora, ten vše zahájí, všechny přivítá, představí vás, zástupce nakladatelství a kmotra/kmotru a stručně řekne, jak bude vše probíhat.
Pokud si to moderujete sami, řeknete toto sami.
Povíte pár slov o knize a předáte slovo zástupci nakladatelství. Ten/ta také poví pár slov o knize a o vás jako autorovi. 
Pak předáte slovo kmotrovi/kmotře a ten řekne pár slov, popřeje knize štěstí, přečte ukázku a přiťuknete si.

Jak vybrat kmotra 
Kmotrem vaší knihy může být prakticky kdokoli. Obvykle se vybírá nějaká známá osobnost, aby to přitáhlo více lidí na křest. Já jsem například měla bývalého komisaře Evropské unie Štefana Füleho, režiséra Jiřího Stracha a nejnověji influencerku Helenu Šulcovou.
Pokud někoho oslovíte a on vás zdvořile odmítne, nezlobte se na něj. Může mít jako já nepříjemné pocity z plných místností a třeba vám to nechce říct na plnou pusu (např. já s tím mám menší problém v létě než na podzim/v zimě). Nebo to třeba není v jeho časových možnostech. Někdo vám určitě vyjde vstříc!

Jaká je role kmotra/kmotry
Samozřejmě pokřtít knihu – tedy připít si s vámi před publikem. U knih se nedělá to, že by se polévaly (jako se to dělávalo např. s cédéčky). Křest je symbolický. Je i na dohodě, zda kmotr přečte ukázku z knihy.

Co má na křtu říkat autor knihy
Stručně řekněte pár slov o knize – o čem pojednává, jak jste dostali ten nápad, případně, s čím jste při jejím psaní bojovali. Nemluvte dlouho, lidé nemají moc pozornost. Poděkujte nakladatelství, betačtenářům a všem, co vám s knihou nějak pomáhali, radili vám, podporovali vás apod., obzvlášť pokud jsou na křtu přítomní.

Co v místě nesmí chybět
Ujistěte se, že v místě, kde se křest koná, máte následující:
Dostatek židlí, mikrofon, dostupné občerstvení, knihy na skladě, plakát s upoutávkou na křest, šampaňské či prosecco, kterým se kniha pokřtí, nepovinné jsou cedulky za stolem, aby hosté věděli, kdo je kdo (jméno autora, kmotra a nakladatelství), a v první řadě židlí pár cedulek se jmény pro VIP hosty (vaše bety apod.).

Co si nachystat pro sebe
Mějte vytištěné (nebo rukou psané) poznámky pod rukou s pár body, co chcete říct. Budete nervózní a nebudete si nic pamatovat (možná) ☺. A také si poznamenejte, na jaké straně je ukázka z knihy, kterou má kmotr číst (nebo mějte lepíka). Také mějte u ruky vodu. Až budete mluvit, vyschne vám v ústech. ☺

Jak zajistit publicitu/propagaci
Hlavní propagace je samozřejmě na vás. Nakladatelství toho má spoustu na práci a většinou mají i málo lidí, a tak se musíte vy postarat o to, že budete svůj křest propagovat na sítích. Pište o tom příspěvky, sdílejte pozvánku, dělejte storky, reelsy, tiktoky, prostě buďte vidět. Pokud máte nějaké kontakty v médiích, oslovte samozřejmě i je.

Čím se křtí
Šampaňské, Prosecco jsou typické. 

Má tam být občerstvení?
Pokud se křest koná v kavárně nebo v místě, kde je občerstvení dostupné, nemusíte ho zařizovat nad rámec toho. Pokud byste byli v místě, kde nic takového není, měli byste mít pro hosty alespoň vodu.
Pohostinnosti se samozřejmě meze nekladou, takže klidně můžete přinést spoustu občerstvení, ale pamatujte, že lidé tam jdou pro podpis a poslechnout si vás, ne se najíst. Aspoň teda většina. ☺

Jak vybrat ukázku z textu k přečtení
Je obvyklé, že se na křtu přečte ukázka z textu knihy. Myslete na to, že publikum nemá moc velkou pozornost a stojí hlavně o váš podpis, takže by ukázka neměla být dlouhá. Zhruba pět minut je ideální. Ukázku čte většinou kmotr/kmotra, ale je to na dohodě. Každopádně sledujte reakci publika a když si všimnete, že ztrácejí pozornost, ukončete čtení dříve. Je rozdíl v tom, číst si doma sám, a poslouchat, jak mi to někdo čte na veřejném místě, kdy jsem natěšený na něco jiného. Ukázka z knihy by měla být dostatečně zajímavá a dramatická a rozhodně by neměla vyzrazovat nic podstatného nebo dělat spojlery. Ukázka se většinou čte předtím, než se kniha pokřtí.

Jak na otázky a odpovědi
Nemusí být součástí programu, ale lidé to mají rádi. Doporučuju domluvit si jednoho člověka jako ice breakera, aby prolomil ledy předem připravenou otázkou, a pak se spustí lavina. 

Kdy je čas podepisovat?
Jakmile proběhne hlavní program a kniha se pokřtí, vyzvete všechny, ať si jdou pro podpis. Utvoří se fronta a vy začnete podepisovat.

Kolik si nachystat kopií knih
Ujistěte se, že jsou knihy opravdu v daném místě dostupné, než se křest koná. Záleží samozřejmě na tom, jak moc jste křest propagovali a kolik lidí si knihu už přinese s sebou. Ale měli byste mít alespoň několik desítek výtisků.

Co si obléct / dress code
Záleží na prostředí. Pokud se rozhodnete křtít knihu v nějakém honosném místě, tak byste tam neměli přijít v džínách. Ale obvykle je křest v knihkupectví/knihovně/kavárně, a tam můžete přijít v „casual“ oblečení, tedy na pohodu. Já nosím černé kalhoty a nahoru košili, halenku a svetřík.

Jak dlouho to celé trvá?
Záleží, kolik je v závěru otázek a odpovědí, ale hlavní program tak 40 minut, a pak podepisování v závislosti na délce fronty ☺ Ale do dvou hodin by se to celé mělo stihnout.

Kolik můžete čekat lidí?
Počítejte s tím, že spousta lidí řekne, že přijde, ale pak jim plány překazí nemoci, nečekané rodinné pohromy, výluky vlaků apod. Reálně čekejte tak polovinu lidí, co hlásila, že tam určitě bude.

Jsou potřeba dárkové předměty nebo merch ke knize (záložky, hrnky aj.)?
Potřeba určitě ne, ale lidé mají tyto věci rádi, takže pokud máte něco takového, můžete to na křest vzít.

Máte nosit dárky na křest?
Lidé to občas dělají, ale neočekává se to. Čeká se, že si koupíte knihu a podpoříte tím autora/autorku.

Co když vydáváte pod pseudonymem
Vůbec nevadí, že jste třeba Lucka Nováková, ale veřejnost vás zná jako Jenny Stardust. Prostě budete propagovat křest autorky Jenny Stardust a tak se tam i lidem představíte.

Fotodokumentace
Je dobré si předem domluvit někoho, kdo to bude fotit a pořizovat vám krátká videa. 

Může být více křtů nebo jen jeden?
Ano, klidně můžete mít více křtů, např. v různých městech.

Pokud ještě nemáte můj nejnovější fantasy román Hodina psodava a chcete si užít nevšední čtení plné napětí, lásky i nenávisti, snování pomsty a snahy odvrátit jeden ničivý plán, objednávejte tady s mega slevovým kódem VERONIKA👇👇👇

Chci objednat Hodinu psodava s mega slevou