Jak vytvořit základní osu příběhu

Už o svém příběhu nějakou dobu přemýšlíte, máte vybrané téma, žánr, vymyšlené přinejmenším hlavní postavy a tušíte, kam by se děj měl ubírat. Máte přinejmenším v hlavě (a v lepším případě už ve wordovském souboru či na papíře) poměrně konkrétní představu, o čem by vaše kniha měla být, ale zatím je to takové neuspořádané.

Je tedy načase vnést do toho určitou strukturu. Vezměte si papír a tužku a pište vedle sebe či pod sebe, ale klidně i kamkoli do prostoru, jako heslovité body scény a situace, které ve své knize chcete mít.

Příklad:

On a ona seznámení.

Hádka s šéfem v práci.

Milostná scéna na horách.

Telefonát matky.

Pohřeb souseda – objevení záhadného hosta.

A tak podobně.

Jakmile budete mít na papíře vše, co vás momentálně napadlo – v ideálním případě budete mít alespoň deset položek a klidně mnohem víc – rozstříhejte je na jednotlivé separátní čtverečky.

Máte to?

A teď je zkuste utřídit chronologicky, jak chcete, aby se ve vašem příběhu odvíjely. Když se na to podíváte s odstupem, měli byste mít před sebou základní osu vašeho románu.

Jako třetí krok v ideálním případě můžete tyto seřazené čtverečky připíchnout na nástěnku. Až budete příště sedat k psaní, můžete vzít libovolný čtvereček, na který zrovna budete mít náladu, a zpracovat ho – nebo ho přinejmenším dále rozpracovat.

V příštím příspěvku ukážu, že se vaše vyprávění nemusí odvíjet pouze chronologicky.