Kdy se nejvíce kupují knihy? Jaké žánry letí spíše v létě a jaké v zimě? A kdy je nejlepší knížku vydat, aby se dobře prodávala?

Kdy se nejvíce kupují knihy?

Jak dlouho knížky zůstávají na pultě novinek? V jakých měsících se nejvíce kupují knihy, a jaké žánry letí spíše v létě a jaké v zimě (tohle mě hodně překvapilo!)? Zpovídala jsem pro vás pracovnici pražské pobočky knihkupectví Luxor, Janu K. 🙂

Podle čeho vybíráte, kterou knihu dáte na pult novinek, když vám jich přijde víc, než se tam vejde?

Záleží na více faktorech. Jestli je to očekávaná novinka. Jestli je to známý autor. A odvíjí se i podle toho, kdo danou knížku vydal. Máme smlouvu s Knižním klubem, takže přednostně jdou na pult novinek knihy od nich. Ale jak vidíte, jsou tu i knihy od Ikaru, Kalibru, Yoli, Joty a dalších. Snažíme se, aby to bylo promíchané.

Jak dlouho zůstává knížka na pultě novinek, než je pak k nalezení jen v příslušné rubrice?

Když je to očekávaná novinka, zůstane na pultu novinek klidně měsíc. Nebo když se hodně kupuje. Pak se dají pryč ty, co tam jsou nejdéle, a/nebo ty, co se nejméně prodávají, a nahradí se novými.

Týká se to i českých knih, nebo jen zahraničních?

Více zahraničních, ale například Klevisová (Drak spí) nebo Urban, tu zůstanou klidně i měsíc. Ale méně se prodávající tituly zůstanou týden dva. Ty, co se udrží na bestsellerech, pak zůstanou na pultu novinek klidně i dva měsíce.

Jak často vám přivážejí nové knížky? Třeba jeden den v týdnu?

Klidně i třikrát týdně.

Jak je tomu před Vánoci, chodí vám zboží třeba ještě třiadvacátého, nebo jak je to?

Ne, týden předtím se to už zastavuje. Ani nakladatelství už nedělají dotisky. Počítá se s tím, že budou novinky až v novém roce. Hlavní vydávání se odehrává v říjnu a v listopadu, to je ideální pro vánoční trh. Všechna knihkupectví se snaží mít toho nejvíce naskladněného do konce listopadu, aby měli zásoby pro vánoční prodej.

I nakladatelství počítají s tím, že se toho nebude tolik objednávat, a zohledňují to při plánování vydávání knih.

Když sem přijdete do knihkupectví 24. prosince a zjistíte, že je to tu poloprázdné, knihy jsou rozprodané.

Je v tom logika. V lednu lidi chodí hlavně vyměňovat zboží, a probíhají inventury, tak se toho objednává v porovnání se zbytkem roku mnohem méně.

V lednu tedy lidé i nejméně nakupují knihy?

Přesně tak, nakupují minimálně. Během celého ledna sice nějaké nákupy určitě jsou, ale většinou jsou to buď výměny knih, přičemž k tomu koupí ještě něco jiného, nebo takové ty opožděné dárky, kdy se rodina nestihla sejít ve vánočním období. Nákupní centra jsou přeplněná v prosinci, ale v lednu už lidi chtějí mít spíše klid a zůstávají více doma, než aby chodili po nákupech. Zase se to potom rozbíhá koncem ledna a začátkem února. Ale ani to nejsou tak vysoké tržby jako v průběhu podzimu.

Nakladatelství jsou si těchto okolností vědoma, a tak sama nechtějí vydávat knihy v lednu. To musí být opravdu trhák, na který si lidi počkají, na který je udělaná skvělá propagace. Pokud je to menší autor, který právě začíná a lidi ho ještě neznají, tak v lednu je to nejhorší možný termín.

Nejlepší je to před létem, protože lidé si chtějí koupit něco nového na dovolenou nebo na čtení na zahradě, potom na podzim je to také skvělé, a blížící se Vánoce. Plus lidé se zhoršeným počasím více zůstávají doma, takže zkoušejí nové knihy a třeba i nové žánry.

Máte na pultech novinek nějak procentuálně rozdělené, kolik tam mít detektivek, společenských románů apod.? Aby byly stejně zastoupené žánry, nebo je něčeho třeba většinou víc?

Záleží na tom, co nám zrovna přijde. Ale každá pobočka to má jinak.

Dá se říct, jestli lidé kupují před Vánoci nějaké žánry spíš než jiné?

Během letních měsíců se víc prodávají komedie, romantika, zkrátka lehčí žánry na dovolenou, i fantasy. Během podzimu pak začínají kupovat více thrillery, detektivky, například i klasická literatura, na delší tmavé večery.

Moc děkuju za rozhovor!

Sníte o tom, že váš román se také jednou ocitne na pultu novinek v knihkupectví? Pak vás zvu na tvůrčí workshop o psaní románu ZDARMA s názvem „Získejte stoprocentní jistotu, že váš příběh funguje (a přestaňte se díky tomu při psaní zasekávat)! Registrujte se ZDE >>

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Datum konání: 27. září 2021 v 19:00

Registrujte se ZDE >>