„Proč moji knížku nakladatelství odmítají? Co v ní mám špatně? A jak můžu tu příští začít psát jinak, abych ta věčná odmítání už tohle nemusela zažívat?“
To jsou otázky, které mi v rámci konzultace nedávno položila jedna mladá žena. Říkejme jí třeba Renata.
Dostala nápad na knížku a byla z něj nadšená. Po několikaměsíčním úsilí se jí povedlo příběh napsat. Dala rukopis přečíst pár kamarádkám, které jí to pochválily. S nadějí i napětím pak očekávala odpověď z nakladatelství.
Jenže přišlo první odmítnutí.
A pak další.
Pokaždé přišla studená sprcha, že se jim to „nehodí do edičního plánu“.
Renata už byla opravdu nešťastná. Netušila, co je s její knížkou špatně. Byla blízko tomu, že to vzdá. Psát nepřestane, to my psavci prostě nemůžeme. Ale že vzdá svůj sen, vidět svoji knihu jednou na pultech knihkupectví.
Co mohla udělat od začátku jinak?
Začala jsem číst její rukopis a hned na prvních pár stránkách jsem si uvědomila, proč ho ta nakladatelství rychle odmítala. Přestože příběh byl zajímavý, několik zbytečných chyb kazilo prožitek.
Uvědomila jsem si, jak málo někdy stačí, aby autor čtenáře odradil. A redaktor v nakladatelství je váš první čtenář!
Sama jsem kdysi dělala stejné chyby. Naštěstí jsem se v životě setkala se spoustou chytrých lidí, kteří mi ukázali, kudy jít – a kudy naopak nejít. Mezi nimi bylo i několik vstřícných redaktorů nakladatelství.
A jaké jsou ty tři nejčastější chyby?
1) Máte pomalý začátek, který čtenáře nevtáhne.
2) Máte nezajímavé dialogy.
3) V knize chybí drama.
Jsou to tři věci, ve kterých se často chybuje, a zbytečně si tím zaděláváte na zklamání. Vím, o čem mluvím, sama jsem si tím procházela.
V ideálním případě na to myslete dopředu, už když se do psaní knížky pouštíte. Ale i pokud už máte kus napsaný, nebo dokonce celou první verzi, tak to jde vychytat a upravit.
Když tyhle věci vyladíte, tak předejdete tomu, aby vás redaktor nakladatelství odmítl právě z těchto běžných důvodů. A obrovsky tím zvýšíte svoje šance, aby vaši knížku vydali.
Ve čtvrtek o tom budu mluvit více do hloubky na webináři se stejným názvem jako tento článek.
Zaregistrujte se na WEBINÁŘ ZDARMA
3 zbytečné chyby
při psaní knih,
které vás mohou přijít opravdu draho