5+1 důvod, proč mít číslovku v názvu knihy (příběhové i naučné)

Začnu netypicky otázkou: Jak by se jmenovala kniha, kterou píšete (nebo chcete napsat), kdyby měla v názvu číslovku? Je jedno, jestli příběhová nebo naučná. Tak schválně!

Já sama jsem číslovku nepoužila do názvu ani jedné ze svých osmi knih. SKORO se mi ale dostala do dvou z nich. Moje dětská kniha Pavoučí příběhy se mohla jmenovat Osminožkové a můj nejnovější fantasy román Hodina psodava se mohl jmenovat Řetězec Osmi, protože osmička hraje v knize důležitou roli. Nakonec ale převážily ty původní názvy.

Kdybych ale už tehdy věděla, co jsem si ujasnila díky tomuto článku a adventnímu kalendáři, který pro vás letos chystám (od 1. prosince jej najdete u mě na Instagramu, Tiktoku i FB stránce s názvem Psaní knih s Verčou), možná by minimálně Řetězec Osmi šanci dostal.

Tři typy číslovek v názvech knih

V názvu knihy se může objevit:

  1. Základní číslovka (kolik něčeho, případně číslo něčeho).
    Např. Jeden z nás lže, Dvě věže, Žena z kajuty č.10, Devět a půl týdne aj.
    Číslovka ukazuje na počet něčeho v knize.
  2. Řadová číslovka (kolikátý, který)
    Např. Sedmé dítě, Páté evangelium apod.
    Autoři si tady často hrají s číslem o jedno vyšším, než je obvyklý počet něčeho známého – Čtrnáctá kolonie (zakládajících kolonií USA bylo 13), Páté evangelium (jsou čtyři v Bibli), Pátý element (jsou hlavní čtyři – oheň, voda, země a vzduch, i když v čínském jich je pět, tak v Evropě se používají více čtyři), Třinácté znamení (je jich 12) apod.
  3. Letopočet
    Např. 1984, Metro 2033, Romeo a Julie 2300 aj.

Všimněte si:

  • 🟡 Knihy příběhové – Častěji mají číslovku slovem, ať už základní či řadovou (ale samozřejmě ne výlučně).
  • 🟡 Knihy naučné – Většinou mají číslovku číslem, ať už základní či řadovou (také ne výlučně).

A teď už k tomu, co jsem vám slíbila v nadpisu článku, tedy pojďme se podívat…

…čím že jsou tedy ty číslovky v názvu knih atraktivní?

1. Jsou snadno zapamatovatelné.

Náš mozek má rád čísla (i když my sami třeba neradi počítáme). A tak když vidí názvy jako Čtvrtá opice, Pátá oběť nebo třeba Vlak v 6:20, zaujme ho to. A co nás zaujme, to si lépe zapamatujeme.

2. Naznačují, o co v knize jde

Čtenář má prvotní představu, o co v knize půjde – u knihy s názvem Čtvrtý přítel očekáváme vyprávění o čtveřici přátel. V knize s názvem Jeden den tušíme, že ten den bude něčím fakt podstatný.
U knih naučných takový název dává čtenáři konkrétnější slib, co se naučí či co získá. Od knihy Čtyřhodinový pracovní týden čekáme, že nás naučí, jak moci pracovat jen čtyři hodiny týdně. Od knihy Milionový e-mail čekáme, že nás naučí napsat e-mail, který nám přinese miliony.

3. Číslice v sobě často nese u příběhových knih drama

Pátá oběť samozřejmě zní zlověstně, ale stejný dojem vyvolává třeba Sedmé dítě nebo Žena z kajuty č. 10. Ale i třeba v podstatě nevinný název jako Třetí patro (byl to skvělý seriál a je to i kniha) naznačuje, že se v daném patře odehrává cosi dramatického.

4. Budí zvědavost

V čtenáři takový název budí otázku, proč je zrovna toto číslo vypíchuté. Co je na vlaku v 6:20 tak divného? Co se stalo s ženou z kajuty č. 10? Třináctkrát proto – proč?
Případně, jak jsem už zmínila výše, když přidáte jednu číslici nad známý počet čehokoli, lidé se ptají, co je páté evangelium? Nebo pátý element? apod.

5. U naučných ukazují strukturu knihy

U naučných knih má čtenář rád, když předem vidí, jak bude kniha strukturovaná. Takže pokud to pro vaše téma funguje, určitě to využijte. Stejně tak to čtenáři naznačuje, jak snadné či rychlé bude dané know-how ovládnout – že se něco naučí v několika konkrétních krocích/tipech/dnech aj. Například 12 pravidel pro život, 7 návyků skutečně efektivních lidí apod.

Zatímco u příběhových knih v názvu číslovka rozhodně být NEMUSÍ, u naučných ji doporučuju alespoň v podtitulu, pokud je to pro váš typ knihy relevantní, tedy pokud je její struktura skutečně takto členěná (sedm kroků, pět tipů, jedenáct úkolů apod.)

A v neposlední řadě…

6. Čísla mají symboliku

S tím si v názvech knihy taky můžete vyhrát. Některá čísla jsou vnímaná jako magičtější – tři, sedm apod. Třináctka je číslo pověrčivosti, naznačující, že půjde o temné téma. Číslovky sto, tisíc a milion symbolizují velké množství (milion se využívá hodně u knih naučných).

Na všechny knihy zde zmíněné se podíváme blíže v adventním kalendáři. Najdete ho od 1. prosince na mém Instagramu, TiktokuFB stránce, všechny s názvem Psaní knih s Verčou.

A tady můžete přidat svou odpověď, jak by se jmenovala kniha, kterou píšete, kdyby měla v názvu číslovku – na příspěvek s otázkou dne v mojí FB skupině Odstartujte svoji knihu.

Tady se můžete kouknout na záznam vysílání, kde jsme si o číslech v názvu knih povídali živě na mojí FB stránce Psaní knih s Verčou:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video


A to ještě není všechno! 😎


A srdečně vás zvu na živé vysílání, které bude příští týden ve čtvrtek 7. prosince a říkám mu spisovatelské vymazlovací BINGO. Probereme tam nejen základní kroky, bez kterých rozhodně nedoporučuju posílat jednou knihu do nakladatelství, ale budeme hrát i o ceny!

Podmínkou účasti v soutěži je registrace, tak nezapomeňte! Registrovat na vysílání se můžete TADY >>