Nemáš (ještě) vydanou knihu? Ty jsi ale lúzr! (Nebo ne?)

Jak dlouho už píšeš knihu? Cože, půl roku? A to jsi ještě nedopsala a nevydala? Cože, ty už knihu píšeš rok, dokonce jsi absolvovala kurz psaní knih, a pořád si ještě tvoji knihu nemůžeme koupit?

To jsou hlášky, se kterými se občas můžete setkat, pokud jste někomu prozradili, že píšete knížku. Ukazují naprosté nepochopení podstaty a smyslu psaní knih.

Ano, je naprosto úžasné knihu dokončit, dát ji betám, vyslechnout si (nadšený) komentář, zanést připomínky, poslat rukopis do nakladatelství a slyšet vytoužené ANO – a pak držet své čerstvě vylíhlé knižní miminko v rukách. 

O tom žádná.

A jsem šťastná a vděčná, kdykoli nějaký absolvent mých kurzů tohle zažije (a že jich přibývá!)

ALE není to jediný důvod, proč píšeme knihu. Zdaleka ne.

Proč máme potřebu psát?

Je to, jako byste řekli, že nemá smysl chodit běhat, pokud po třech měsících nezhubnete na modelku. Že nemá smysl chodit plavat, pokud po půl roce nebudete mít vymakané svaly, že si vás bude chtít fotit nejeden časopis. Že nemá smysl vychovávat dítě, pokud z něho nebude doktor věd.

Protože ve všech těchto případech včetně psaní knihy je cesta zároveň cíl. Nenechte si od nikoho namluvit, že pokud si ještě v knihkupectví nemůžeme koupit vaši knihu, tak vaše psaní nestojí za nic a vlastně byste toho raději měli nechat.

Řeknou vám to většinou dva typy lidí. Kteří tuší, že sami knihu nikdy nenapíšou, a chtějí vás srazit. A zadruhé, kterým po mnoha letech a mnoha a mnoha odmítnutích konečně kniha vychází a mají tak potřebu se na vás vyvyšovat a kompenzovat si tak předchozí „příkoří“.

Ani jedna z těchto skupin si nezaslouží vaši pozornost.

Psaní jako terapie…a nejen to!

Naštěstí si to spousta lidí uvědomuje, nedávno jsem dala ve své FB skupině Odstartujte svoji knihu otázku, co pro lidi znamená psaní knih. A podívejte se, jaké krásné odpovědi se sešly!

Nejčastěji zaznívalo, že psaní je TERAPIE, s čím naprosto souhlasím. 

A kromě toho, je to:

  • Způsob, jak říct svůj názor, když ho jindy lidé neslyší.
  • Možnost plnit si své touhy a představy.
  • Způsob, jak prožít víc než jen jeden život.
  • Možnost pobýt ve světě, který jsme si sami vytvořili.
  • Konverzace s mým nitrem. 
  • Možnost zažít nezažitelné.
  • Psaní z vás dělá Boha. Tvoříte světy, dáváte a berete životy, rozhodujete o osudech. 

Přitom někdy o tom, že přestaneme psát, může rozhodnout i docela maličkost.

Proto jsem se rozhodla uspořádat Válku s bloky! 

Přijďte na hlavní vysílání v pondělí 20. března v 18:00, kde si rozebereme nejčastější překážky, která vás v psaní brzdí (a jak s nimi zatočit!). A nenechte si ujít spoustu doprovodných akcí jako bude rozhovor s ředitelkou nakladatelství Fortuna Libri Hedvikou Křišťovou Mojžíšovou, které můžete i vy klást otázky o vydávání knih!

Vysílání proběhnou ve zvláštní FB skupině, abyste se mohli opravdu rozletět. Registrujte se ZDARMA tady a rovnou se přihlaste do skupiny, ať na to pak nezapomenete!
www.valkasbloky.cz