Akademie psaní: Cvičení č. 2 – Hrajte si s názvy knih!

Vítám vás u dalšího cvičení v rámci Akademie psaní na stránkách Odstartujte svoji knihu. Dnešní cvičení je zaměřené na odbourání psacího bloku, ať už vám momentálně došly nápady, nebo se zkrátka nemůžete donutit k tomu usednout.

Tvůrčí blok je společný problém nejen začínajících, ale i pokročilejších spisovatelů. V rámci Akademie se mu budeme věnovat z různých úhlů.

V tom dnešním cvičení si budeme hrát s názvy knih. Může vás při něm napadnout zcela nový příběh, vedlejší zápletka do vaší knihy, anebo si jen tak rozhýbáte rozvrzané tvůrčí svaly.

Řada autorů přiznává, že je nejprve napadl název knihy, a až pak k němu přimysleli příběh.

Když se název knihy povede, dovede přitáhnout i čtenáře, kteří o knize nikdy neslyšeli. Dokáže vzbudit emoce a chuť si knihu přečíst – anebo se alespoň podívat do textu na obálce na další podrobnosti.

Není zcela vyloučené, že vás při dnešním cvičení napadne název pro vaši vlastní knihu. Primárním cílem je ale procvičit vaši kreativitu.

Tak jdeme na to!

Než začneme, vyberte si nejprve číslo mezi jedničkou a desítkou a zapište si ho. A teď ještě jednou. Já jsem si takto vybrala čísla „10“ a „1“.

Máte to? Skvělé.

Teď se podívejte na tuto tabulku:

Můžete použít samozřejmě svůj vlastní seznam slov, tohle je pouze příklad.

Podívejte se, jaká slova se skrývají pod čísly, která jste si zvolili. V mém případě vzniklo „Deváté nekonečno“. To už dokáže probudit fantazii!

Čím je slovní spojení podivnější a neotřelejší, tím lépe se vám s tím bude pracovat.

Klidně si takto namátkou udělejte slovních spojení třeba pět. Teď se na ně podívejte a vyberte si to, které vás oslovuje nejvíce. A povězte několika větami, o čem by příběh s takovým názvem mohl vyprávět.

Jaký žánr by podle vás na to seděl nejlépe? Některé názvy se hodí pro více žánrů, některé jsou například typický thriller nebo milostný román.

Poté, co tento příběh shrnete několika větami, přichází psací část.

Nastavte si na stopkách 30 minut. Vezměte tužku a papír nebo usedněte ke klávesnici a příběh s tímto názvem napište.

Můžete přitom myslet na vaši rozepsanou knihu. Jestli se vzniklý děj dá nějakým způsobem napojit jako vedlejší zápletka nebo třeba epizoda, tím lépe.

Pokud ne, tak rozhodně vámi napsaný text nezahazujte. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit do budoucna! I když třeba není napsaný nejlépe, vždy se na něm dá časem více popracovat. 😊

A na závěr jako obvykle nový hod Příběhovými kostkami!

Těším se na vás zase za týden!

 

Komentáře
  1. OL napsal:

    Díky tomuto cvičení jsem napsal povídku Deváté křídlo, která mě dohnala k slzám. 🙂 I kdybych nikdy žádnou knihu nenapsal, tak za ten dnešní, malý, noční zázrak, to stálo.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.