Unikátní metoda psaní knihy, o které jste nevěděli (pokud mě už delší dobu nesledujete ☺)

Mít nápad na knihu je často snadnější než knihu dokončit. Kniha, kterou chceme napsat, se stává nekonečným dobrodružstvím, kdy se potýkáme s bloky a překážkami, které nám brání v dalším pokroku. Tyto překážky mohou být způsobeny různými faktory, jako je nedostatek času, nejistota, neustálá kritika sami sebe a mnoho dalšího.

Ale co když řešení najdeme v našem vlastním mozku? Co když existuje jednoduchá a účinná metoda, která využívá toho, jak funguje lidský mozek při psaní knih?

Nebudu vás déle napínat – existuje! 

Vytvořila jsem ji před několika lety, když jsem se po založení projektu Odstartujte svoji knihu setkala s tím, že každý má při psaní knihy jiné problémy. Většina lidí má dominantní hemisféru, buď levou nebo pravou. 

Jednotlivé fáze psaní knihy se přitom řídí jednou nebo druhou hemisférou. Když někdo s dominantní levou hemisférou je ve fázi psaní knihy, která je ovládaná levou hemisférou, jde to hladce. Totéž platí pro pravou hemisféru. Problém nastává, když se to kříží.

Vyvinula jsem metodu NESTOR, která vychází z toho, že každý krok psaní knihy se řídí jednou nebo druhou hemisférou. Tuto metodu jsem testovala na mnoha lidech a výsledky byly ohromující. Lidé, kteří se s tímto problémem potýkali, byli schopni dokončit své knihy rychleji a bez bloků.

Věčný boj mezi účou a Supermanem

Pro lepší vysvětlení mé metody jsem hemisféry pojmenovala – levá je úča, je analytická, matematická přesná. Pravá je Superman – je jako neřízená střela, pořád někde poletuje a tahá nám spoustu nápadů.

Mnoho autorů čelí stejnému problému při psaní knihy – tvůrčímu bloku, nedostatku nápadů, chaosu v myšlenkách a mnoho dalšího. Tyto překážky mohou být frustrující a mohou dokonce vést k tomu, že autor knihu nikdy nedokončí. 

V mé unikátní metodě NESTOR každé písmenko představuje jeden krok (hned se na to podíváme blíž!) a pomáhá autorům udržovat rovnováhu mezi nimi během celého procesu psaní. Nejen, že vám pomůže překonat překážky, ale také vám umožní plně využít svůj mozek a dosáhnout vynikajícího výsledku.

Když jste zablokovaní

Víte, jaké to je, když máte v hlavě nápad na knihu, ale jen stěží se vám ho podaří dostat na papír? Máte strach, že to nebude stát za nic, že to nikoho nezaujme, a že vaše dílo zůstane nedoceněné. A to není všechno. Psaní knihy se může stát noční můrou. Najednou nebudete mít dostatek energie, nebude se vám dařit se na to soustředit, a celé to povede k tomu, že se na to vykašlete.

Vám se to ale už teď stát nemusí! Už víte, jak fungují hemisféry v lidském mozku a jak ovlivňují psaní knihy. 

NESTOR jako klíč

Pojďme se podívat na samotnou metodu NESTOR. Metoda NESTOR se skládá ze šesti kroků, které vás provedou celým procesem psaní knihy tak, aby to vyhovovalo každému typu – ať už vás řídí úča nebo Superman. Tyto kroky zahrnují:

Nápad (Superman) – Nápad je první a základní krok při psaní knihy. Je důležité mít jasnou a jednoznačnou představu o tom, co chcete napsat, a jakým směrem se vydat. Ať už jde o nápad na příběh, postavy, prostředí, nebo něco jiného, bez nápadu to prostě nejde.

Emoce (Superman) – Téma potřebujete vybírat srdcem. Při rozhodování, do jakého tématu se pustit, nechte stranou úvahy, jestli dané téma „letí“, jestli vám může vynést hodně peněz a tak podobně. Pište takové téma, které vám dělá radost – a zkrátka ve vás budí spoustu emocí.

Sypání (Superman) – Sypání je technika, kdy autor vysype ze sebe všechny nápady a myšlenky, aby dal prostor tvořivé pravé hemisféře „Supermanovi“. Tuto techniku je třeba použít, aby se člověk dostal z pasti blokování a umožnil tvořivé pravé hemisféře, aby se dostala do hry.

Třídění (úča) – Třídění je krok, kdy se z nápadů a myšlenek, které byly vysypány, utřídí to, co se bude dále používat a rozvíjet. Tuto fázi je třeba brát velmi vážně, protože jde o klíčový krok při tvorbě knihy.

Ověření (úča) – Ověření je krok, kdy se kontroluje, jestli v knize máte vše potřebné, aby zaujala čtenáře i nakladatele. Jde o krok, kdy se zkontrolují postavy, děj, prostředí, emoce a vše ostatní, co je nutné k tomu, aby kniha fungovala jako celek.

Rozepsání (úča) – Rozepsání je vše, co následuje, než je knížka hotová ☺

Metodu NESTOR učím ve svých workshopech a kurzech, zejména ve svém „vlajkovém“ kurzu Kniha za 90 dní, pro který se vžil název K90. Startuje každý rok v září, zhruba v době, kdy odjíždí Bradavický expres ☺ 

Můžete se rovnou přidat na čekací listinu pro příští běh a budete mezi prvními, kdo se o tom dozví!

Spousta akce je ale po celý rok i ve skupině Odstartujte svoji knihu, na mém FB profilu a nově i na mém TikToku.

Takže mě sledujte zejména na sociálních sítích, aby vám nic z toho neuniklo!

Tady se můžeme potkávat:

Můj profil na FB, kam dávám spoustu věcí o psaní knihy, a kde mi můžete dát follow (nemusíte přidat do přátel, abyste viděli všechny moje příspěvky): MŮJ PROFIL NAVŠTIVTE TADY >>
Skupina Odstartujte svoji knihu NAJDETE JI TADY>>
Můj profil na TikToku, kam dávám neustále spoustu tipů a návodů pro psaní knihy MŮJ TIKTOK NAJDETE TADY>>
Můj profil na Instagramu (dtto) NAJDETE TADY >>