ROZHOVOR: Miroslav Komínek z Městské policie Přerov: Kolegové na ulici sbírají ingredience a já z toho „vařím“

Kdo je ten muž, co píše tak ultravtipné příspěvky, zda se chystá napsat knihu, nebo jestli mívají přerovští strážníci hejty? O tom všem a o spoustě dalšího se dočtete v rozhovoru, který poskytl mému projektu Odstartujte svoji knihu (OSK)!

Vtipné příběhy z každodenní policejní práce, při kterých člověk až brečí smíchy, přes 40 tisíc sledujících a nadšené komentáře, tak vypadá facebookový profil Městská policie Přerov. Získal dokonce ocenění Magnesia Litera za nejlepší literární počin roku a nyní je nominován na Křišťálovou lupu 2022 (pod článkem odkaz, kde je můžete podpořit!)

– „Každé ráno uděláte můj den lepším!“
– „Vůbec mi nevadí jezdit do práce na šestou, místo kafe si přečtu hlášení a den začíná úsměvem.“
– „Já se snad do Přerova přestěhuju skrz tyhle boží kluky. Nádhera, opět se tu řehtám!“

To jsou jen některé z tisíců komentářů, které se pod příspěvky přerovských strážníků každodenně objevují. Jejich autorem je Miroslav Komínek, který ve službách Městské policie slouží už 25 let. Jsem moc ráda, že souhlasil s poskytnutím rozhovoru.

👉 Jste nejen vtipný, ale máte i velký rozhled, což se projevuje ve vašich příspěvcích. Prozradíte o sobě něco víc? Kdo je ten strážník, který má takový talent na psaní?

Nikdo zvláštní. Normální ženatý chlap. Když mám čas, dělám spoustu věcí. A když mi zbyde i pak, tak čtu. I když většinou jde hlavně o literaturu, která byla v minulosti považována za brakovou. Takže žádní Bídníci ani Vojna a mír.

👉 Je s vámi sranda i v normálním životě nebo jste vtipný jen v psaném textu?🙃

To by byla spíš otázka na mou ženu. Já si myslím, že ano. Ale co si myslím já, není tak důležité.

👉 Píšete příspěvky sám, nebo společně s kolegy? Radíte se s nimi, o čem psát, nebo je to celé jen z Vaší hlavy?

Kolegové dělají tu hlavní práci. Já o ní jen píšu. Kdybych to měl přirovnat k dnes tak populárním pořadům o vaření: Oni na ulici sbírají ingredience a recepty a já z toho vařím.

👉 Lidi často zajímají začátky. Jak to celé vzniklo? Jak vás napadlo začít tyto příběhy psát veřejně na Facebook?

Před nějakými patnácti lety, plus mínus, jsme se rozhodli podávat tiskové zprávy o činnosti strážníků trochu jinak, aby nezapadly v padesáti odstínech šedi černých kronik, kterými se média jen hemžila. Získali jsme si pozornost místních i celostátních médií. No, a před pár lety jsme se odhodlali skočit do temných vod sociálních sítí, s tím, že vyzkoušíme, co udělá přímá zpětná vazba. A dopadlo to dobře.

👉 Byl za tím nějaký záměr – vzdělávat, informovat apod., nebo prostě jen zábava?

Zábava je až druhotný, neplánovaný efekt. Vždy šlo a jde o předání informací o tom, co strážníci dělají. Je to ale jen taková špička ledovce. Edukace (to je dnes super cool slovo) je dalším cílem, protože součástí našeho poslání (myšleno městské policie, nikoliv mimozemské sekty), je i prevence. A protože je lidem v naší kotlině blízký humor, tak to všechno zkoušíme předat formou, která se jim třeba dobře čte.

👉 Čtete si komentáře pod svými příspěvky?

Někdy. Kecám, ano čtu. Ale je to především kvůli zpětné vazbě, případně cíleným dotazům.

👉 Vybavíte si nějaký, který vás obzvlášť pobavil?

Lidé přidávají spousty svých postřehů a případů, které sami prožili. U některých se s chutí zasměji, ale většinou si nepamatuji ani co mám koupit. A to mám seznam. Ale u něj obvykle nevím, kam jsem ho dal. Takže ne, nevzpomenu si.

👉 Měli jste i hejty, nebo vám lidé jen tleskají a zahrnují vás chechtajícími se smajlíky?

Jsme represivní složkou a někdo prostě policii nemá a nebude mít rád. Občas se nějaký hejt objeví, ale je to naprosté minimum. Hned z počátku jsme počítali s tím, že stránky vypneme, když se stanou anonymní střelnicí, ale nestalo se tak. Za celou dobu jsme zablokovali cca 10 lidí – za rasismus, xenofobii, vulgarity atd.

👉 Jak se na to dívají kolegové z oboru – z jiných měst? Máte nějakou odezvu?

Je to taková spojená nádoba. Psalo nám spousta lidí, že když vidí strážníky ve svých městech, tak se na ně již dívají jinak a usmívají se. Taky píšou, že je škoda, že nějakou činnost u nich strážníci nedělají, tak jako u nás. Na to obvykle odpovídám, že by byli překvapeni, protože zcela nepochybně dělají. Jen o tom u nich lidé neví. Je to škoda. Novináři většinou věnují pozornost jen negativním kauzám, případně tisknou palcové titulky s tím, co budou strážníci zase pokutovat. Ale i když jsme represivní složka, tak to o pokutách není a nemělo by být.

Ale na to jste se neptala. Ano, mám i odezvu od kolegů z jiných měst a je pozitivní.

👉 Na základě vašeho facebookového profilu vznikla i kniha, která vyšla pod názvem „365+1 příběh strážníků z Přerova“. Chystá se její pokračování?

Ono to bylo složitější. Vydavatel mě musel pár měsíců přemlouvat, protože jsem zastával a asi stále zastávám názor, že to v ucelené knížce tak nevyzní, jak každodenní příspěvek. Ale pár knih se prý prodalo, tak asi dobrý. Pokračování? Nechci předbíhat. Podklady jsou 🙂.

👉 V komentářích na vašich příspěvcích se lidé často ptají, jestli nezvažujete napsat knihu jako takovou. Prozradíte, jestli máte takové literární ambice, nebo zůstanete u velmi úspěšných příspěvků na Facebooku?

Neuvažuji. Myslím, že bych na to nenašel čas. Rodina, práce, časově náročné koníčky. A hlavně takových knih jsou plné knihkupectví.

👉 Jak jste spokojení s audioverzí své knihy, kterou pro vás načetl David Matásek?

Jsem moc rád, že do toho David Matásek šel. Byl naším fanouškem už dlouho, takže to údajně dělal rád. Přiznám se, že knihu jsem nečetl, ani neslyšel. Julia Roberts se taky nedívá na své filmy.

Moc děkuju za rozhovor!💛

Tady odkaz, na kterém můžete blog Městské policie Přerov podpořit v Křišťálové lupě!

Foto: Miroslav Komínek