7 tipů, jak vyzrát na namrzlé auto (i spisovatelé přece jezdí autem ;) )

Také vás tak rozčiluje škrábání namrzlého předního skla i dalších oken auta? Mě tedy pořádně. Rozhodla jsem se proto podělit se o pár tipů posbíraných za několik tuhých zim, přestože hlavním tématem mého blogu není auto, ale knihy. Soudím však, že autem jezdí i ti z vás, kteří píšou, a tak se vám tyto tipy také budou hodit. 🙂

Bývaly zimy, kdy jsem s sebou vozila pouze obyčejnou škrabku a obyčejný smetáček, s jejichž pomocí jsem se po ránu snažila dostat do svého auta, kdykoli klesla teplota pod bod mrazu. A pak jsem jednoho dne udělala první velký objev – sprej na rozmrazování namrzlých skel auta. Byl to pro mě přímo zázrak. Namísto zdlouhavého škrábání námrazy, při kterém mi omrzaly prsty, zkrátka okna posprejujete, usednete do auta a chvíli počkáte, až námraza roztaje.

Postupně jsem vyzkoušela několik produktů a zjistila jejich plusy a mínusy. K dostání je velké množství těchto výrobků, tento článek nemá v úmyslu poskytnout vyčerpávající přehled, ale nabídnout několik ozkoušených tipů.

 

  1. Rozmrazovací sprej Kim Tec – MŮJ HLAVNÍ TIP

Cena: 59 Kč

Výhoda: Po nastříkání na okna se led rozpustí a můžete rovnou jet. Rozpouštění trvá několik minut, během nichž můžete čekat v autě. Lze samozřejmě použít i na zamrzlé zámky.

Nevýhoda: Nesehnala jsem ho zatím nikde jinde než na internetu, musíte tedy myslet včas na to, že ho máte objednat (i když dorazí do 48 hodin). Zakoupit ho můžete zde.

 

2. Rozmrazovač skel od značky Carlson

Cena: 39 Kč

Výhoda: Lze zakoupit například v Bauhausu. Rozmrazí zamrzlá okna i zámky u auta.

Nevýhoda: Chvíli po nastříkání, když už led začne tát, se na skle vytvoří bílá pěna, kterou je potřeba následně odstranit škrabkou. (Z předního a zadního skla to odstraníte stěrači, kvůli bočním oknům však musíte opět z auta ven.)

Po spreji Carlson zůstane na oknech bílá pěna, kterou musíte odstranit škrabkou či hadrem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Rozmrazovač oken značky Sheron

Cena: 80 Kč

Výhoda: Lze zakoupit například u benzínových pump (já zakoupila na Shellce). Funguje ještě rychleji než výše zmíněné spreje a z toho důvodu je ještě lepší.

Nevýhoda: Jelikož je to kapalina, tak taky dojde mnohem rychleji než spreje, a tudíž vyžaduje častější nákup a stojí více peněz.

 

 

Teď jeden hlavní tip – skvělá vychytávka:

4. Aluminiová clona na přední sklo

Cena: 85 Kč

Clona se zavře z obou stran v předních dveřích auta, zespoda jde pak přichytit stěračem.

Výhoda: Když ráno přijdete k autu, folii sundáte a máte naprosto čisté přední sklo.

Nevýhoda: Samozřejmě tím neodpadá potřeba odmrazit ostatní okna, i když to nejdůležitější a největší okno máte bez práce.

Zakoupila jsem ji v Auto Kelly, ale předpokládám, že jde sehnat skoro všude.

Skutečnost, že musím rozmrazovat ostatní okna, mě přivedlo na myšlenku sehnat něco na zakrytí i ostatních oken. A našla jsem toto:

5. Ochranná plachta na auto zn. Compas

Cena: 350 Kč

Plachtu přehodíte přes celé auto a přichytíte háčky nad koly či zadním nárazníku. Jsou tři velikosti podle typu auta, na moje malé do města je to „M“. S tím, jaká velikost se hodí pro vaše auto, vám poradí v obchodě.

Výhoda: Zakryje střechu i všechna okna. Ráno tedy pouze plachtu sundáte, vyklepete a sbalíte a máte vystaráno.

Nevýhoda: Na to, abyste plachtu přehodili, musíte být dva. Samotné se mi to nikdy nepodařilo – plachta je velmi lehká a vždy mi v jejím přehození zabrání i třeba jen slabý vítr.

Zakoupila jsem ji v Auto Kelly, ale mají ji například i v Alze.

 

Jedna z věcí, se kterými v chladném zimním období také v autě bojuju, je zamlžování skel zevnitř. Zakoupila jsem na to tento sprej:

6. Odmlžovač skel a oken zn. Coyote

Cena: 47 Kč

Výhoda: Sklo by se vám po důkladné aplikaci na okna auta zevnitř nemělo zamlžovat.

Nevýhoda: Správná aplikace se mi zjevně nepovedla. Sklo se sice nezamlžovalo, ale vznikl na něm mastný film, který vytvářel efekt zrcadla a jehož se mi nedařilo se zbavit, aniž bych se zároveň nezbavila i ochranné vrstvy odmlžovače.

Celkový dojem tedy špatný.

 

A ještě poslední tip:

7. Smetáček s dlouhou násadou

Cena: 95 Kč

Je povinné odstranit ze střechy auta sníh či led, který by mohl za jízdy ohrozit další účastníky silničního provozu. Pořídila jsem si proto smetáček s dlouhou násadou, s nímž to snadno zvládnu, i když jsem nevelkého vzrůstu a s normálním smetáčkem tam nedosáhnu. Navíc má z druhé strany škrabku, takže lze ze střechy seškrábat i led.

Určitě doporučuju.

Snad vám některý z těchto tipů usnadní používání vašeho čtyřnohého pojízdného miláčka i v zimě. 🙂