Novoroční zápis do deníku Aneb Co mi rok 2016 dal a vzal

V roce 2016 jsem konečně našla štěstí. A jak k tomu došlo? Dozvíte se níže!

O tom, jak je pro spisovatele užitečné vést si deník, jsem už psala zde. Je to ale nejen užitečné, ale i zajímavé. Představte si, že byste měli volně k dispozici stroj času a mohli se libovolně vracet do kteréhokoli bodu ve své minulosti. Deník takovým strojem času je.

Uvědomila jsem si, že začátek nového roku přímo vyzývá k deníkovému zápisu. Zalistovala jsem tedy na úplný počátek svých deníků a četla jsem pouze první zápis v každém kalendářním roce – mám jich celkem 27, protože si vedu deník od třinácti. Je z nich patrné, že psaní knížek je mým ústředním tématem po celý život.

Rozhodla jsem se tyto deníkové zápisy vypsat a dát na svůj blog, jednak jako motivační nástroj pro ty, co si ještě deník nepíšete, a také proto, abyste mě lépe poznali. 🙂

Nejdřív ale nejnovější zápis z 1. ledna 2017, tedy z dneška:

 

Ohlédnutí za rokem 2016

Rok 2016 pro mě znamenal důležitý předěl. Píšu celý život, měla jsem ale už delší dobu neodbytný pocit, že by to ještě něco chtělo. A pak mi to došlo. Rozhodla jsem se, že se pustím do jednoho velkého a odvážného projektu, jehož cílem bude jednak propagovat již existující českou literaturu, a také pomáhat těm, kteří s psaním teprve začínají.

Tenhle nápad se zrodil počátkem léta. Začalo to nenápadně, když mi moje kolegyně Lenka S. z práce vnukla nápad začít psát blog, kterým budu propagovat svoje knížky. Šla jsem tedy na kurz Zero to Blog, kde jsem se naučila základní logiku blogování. Téměř ve stejný okamžik se mi dostala do rukou úžasná kniha Honzy Markela Prodej svoje know-how, která mě k vlastnímu blogu ještě více popostrčila.

Následovalo „léto startupů“. Nakoupila jsem si veškeré možné knihy o startupech, které jsou dostupné v češtině (anglicky čtu nerada, vytváří to ve mně dojem, že jsem v práci) a ve všechen volný čas jsem je postupně načítala v plaveckém areálu Podolí, mezi plaváním a sluněním.

A v jednu chvíli mi to došlo. Blog jen o mých knihách mi přišel nezajímavý, nevyužitý. A vtom se zrodil nápad začít propagovat českou literaturu obecně, prostřednictvím recenzí a rozhovorů s českými autory. A od toho už byl jen krůček k nápadu vést blogy dva, jeden zcela zaměřený na podporu začínajících spisovatelů.

Jsem za tohle všechno nesmírně vděčná. Můj život zase dostal zaměření a náplň. Tento projekt mě obrovsky naplňuje a baví. Nevadí mi kvůli němu vstávat v pět ráno, abych psala příspěvky na blog, ještě než musím začít pracovat. Velice mě těší pozitivní odezva čtenářů blogu a dává mi chuť a náboj psát dál. Protože vidím, že to má opravdu smysl. A cítím se díky tomu zase šťastná. 🙂

 

Co čekám od roku 2017

Můj projekt byl v roce 2016 v jakémsi beta-modu. Od ledna 2017 už jej považuji za plně rozběhnutý. Samozřejmě se stále učím, blogování není tak snadné (aspoň pro mě), jak by se mohlo zdát. Navíc můj projekt je mnohem širší než jen vést blog.

A jedna z hlavních věcí, které hodlám v roce 2017 spustit, je kurz Odstartujte svoji knihu pro začínající autory. Předpokládám jeho spuštění během několika měsíců.

Mým největším přáním je získat finanční svobodu, abych mohla začít psát knihy na plný úvazek, a nemuset to neustále „honit“ po nocích a po víkendech, bez špetky odpočinku a na úkor svých přátel, se kterými bych ráda trávila více času. Abych mohla konečně jít za svým snem. A pomáhat přitom ostatním na téže cestě za jejich sny.

Nechť nás na této cestě v roce 2017 vede štěstí! 🙂

Jestli si chcete přečíst mé novoroční zápisy od roku 1990 aneb Jak se ze mne vylíhla spisovatelka, klikněte sem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.