Rozhovor s Adamem Bajgarem (12 let): U psaní stačí papír, tužka a představivost

Adam Bajgar se narodil v roce 2005 ve Šternberku (jeho máma už to nestihla zpátky do Prahy 🙂 ). V současné době navštěvuje Prague British School. V jedenácti letech napsal Sedmero ztracených pohádek (recenze zde), které mu jeho skvělá máma nechala svázat do knižní podoby v profesionálním knihařství. Výtisky putovaly k rodině a přátelům k loňským Vánocům.

To však byl teprve začátek. Adam jednu z pohádek, tu s názvem Myší pohádka, poslal do soutěže Bambini litera (nakladatelství Skanska). Do soutěže bylo přihlášeno 439 pohádek, z nichž 20 vítězných vyjde v knížce s názvem Druhá knížka od dětí pro děti. A Adamova Myší pohádka je mezi nimi.

Křest knížky společně s autogramiádou
se uskuteční v sobotu 2. září od 14:00 – 17:00 v pražském Karlíně
v zahradě Corso Court, Křižíkova 34,
kde budete mít možnost poznat Adama i osobně.

Adam je zatím nejmladším autorem knížky, se kterým jsem měla tu čest dělat rozhovor pro svou rubriku Rozhovory o řemesle.

Ahoj Adame, díky, že sis udělal čas na odpovědi!
Jak jsi na ten nápad na Sedmero ztracených pohádek přišel? Kde jsi pro jednotlivé příběhy čerpal inspiraci?

Všechno to začalo, když jsem byl na chalupě a táta mě naštval, protože mě nechtěl nechat sekat trávu (myslel si, že to umí nejlépe). Já jsem neměl co dělat, a abych se mu pomstil, napsal jsem svoji první pohádku o panu Trávníčku Trávovému! Máma si ji přečetla a navrhla, abych napsal další! Když jsem jich napsal sedm, rozhodli jsme se s mámou, že z těch pohádek uděláme knížku a pošleme ji k Vánocům rodině a mým nejlepším kamarádům. Inspirací pro moje příběhy byl hlavně Karel Čapek a jeho pohádky…

Která z těch sedmi je Tvoje nejoblíbenější?

Pan Trávníček Keřový

Určitě pohádka o panu Trávníčku Keřovém! (Přečíst si ji můžete zde.) Byla to moje první pohádka a mám takový pocit, že je ze všech nejoriginálnější a nejvtipnější. Právě teď si v duchu říkám, proč jsem ji neposlal do soutěže místo Myší pohádky. Možná, že není tak zajímavá jako Myší pohádka, ale je určitě mnohem originálnější. Myší pohádka je totiž velmi hodně inspirována jednou Ezopovou bajkou.

Jaký to byl pocit, když ses dozvěděl, že Tvoje pohádka patří mezi vítězné?

Já jsem na tu soutěž už úplně zapomněl a bral jsem jako samozřejmost, že jsem se tam nedostal, protože to už bylo velmi dlouho od doby, co jsme tam tu pohádku poslali. Diplom mi zaslali poštou doporučeně, a jelikož mi ještě není 18 let, nemohl jsem diplom já sám přebrat, takže nastalo mnoho komplikací. Když jsem diplom otevřel, to se ví, že jsem měl strašnou radost. Hlavně z toho, že moje pohádka bude v opravdové knížce, která bude v knihkupectví! 🙂

Co tě na psaní baví?

To, že se nekladou žádné meze. Mohu psát o čemkoliv, kdekoliv, prostě o čem se mi zlíbí. Třeba u filmu máš nějaká omezení (peníze, kamera, střih, atd.), ale u pohádky ti stačí papír, tužka a představivost. Tak můžeš vytvořit pro čtenáře něco, co by ve filmu nikdy neviděli.

Co pro tebe bylo při psaní pohádek nejtěžší?

Vymyslet hlavní příběh, hlavní konstrukci, to je lehké. Potom je ale mnohem těžší na tu konstrukci přidat různé detaily, aby pohádka byla zajímavá a přitom i smysluplná.

Jaké knížky rád čteš? Máš nějakého oblíbeného autora?

Já osobně miluji Karla Maye a jeho kovbojky. Zbožňuji Vinnetoua, Old Shatterhanda a další. Potom také mám rád Jacka Londona a jeho tažné psy. Vím, že to není ani moc jako kniha, ale také pořád čtu komiksy. Mám rád Garfielda, Tintina, Asterixe a Obelixe a další. Mám rád velmi mnoho různých autorů, ale jak říkám, nic se nevyrovná kovbojce! 🙂

Jsi zároveň Youtuber („FormaSe“). Jak vznikají scénáře k Tvým videím? Odkud čerpáš nápady?

Nejčastěji točím videa, kde říkám svůj názor na nějakou určitou věc (např. fidget spinnery) a snažím se ho rozvinout tak, aby byl vtipnější a zajímavější a aby z toho vzniklo super video. Ale například když mám speciál za nějaký počet odběratelů, mám takový zvyk, že vždy natočím minifilm, který dá velmi mnoho práce. Scénář je podle mě nejlehčí část videa. Ten spláchnu během pěti minut. To například stříhání je mnohem těžší, nad tím strávím obvykle zhruba hodinu. Inspiruji se ve videích dvou slavných českých youtuberů – Atiho a Vidraila.  Ale jak říkám, nejčastěji je to můj názor s mým zpracováním.

Chtěl bys napsat další knížku, anebo se chceš teď věnovat více Youtuberingu?

Já jsem zjistil, že mě víc a víc chytá youtube, protože mě baví točit a tvořit videa, které rozesmějí ostatní lidi. Ale určitě ještě něco napíšu! Není to tak, že by mě psaní přestalo bavit, jen to, že mě teď víc baví youtube. Ale plánuji, že příští rok něco opět napíšu a vydám! Myslím, že to bude něco jako Sedmero ztracených pohádek 2.  🙂

Co bys poradil lidem v Tvém věku, kteří by také rádi napsali knížku?

Určitě by měli hodně číst knížky dospělých autorů, které dodají mnoho inspirace a nápadů, zvlášť,  když nevíte, jak začít. Takže určitě hodně číst a na psaní se soustředit.

Děkuju za rozhovor a hodně štěstí do další tvorby! 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.